Historie školy

Základní škola v Nikolčicích se připomíná již 2.ledna roku 1714. Zpočátku to byla škola jednotřídní. Od roku 1883 byla již dvoutřídní a v roce 1905 vzrostl počet žáků natolik, že bylo nutno zřídit třídu třetí. Obecní zastupoitelstvo se v roce 1931 usneslo na přestavbě školní budovy. Pamětní spis je zazděn za plotnou obecního znaku dodnes. Tento znak je umístěn na boční stěně nad vstupem do budovy.

Další rozsáhlá přístavba školy následovala v roce 1991 v podobě moderní tělocvičny, prostorné haly, šaten, učebny fyziky a chemie, několika dalších učeben a kabinetů.

obrázek

Od 1.1.2001  se stává základní škola Nikolčice právním subjektem.

V roce 2003 byly k základní škole připojeny mateřské školy v Nikolčicích i Divákách a vytvořily jeden samostatný celek s názvem Základní škola a Mateřská škola Nikolčice. Z dalších stavebních úprav následovalo v roce 2003 provedení nové fasády školy a výměna zastaralých oken za kvalitní plastová.Tato výměna byla provedna ve většině místností.

obrázek

Z bytu a učebny v přízemí školy byla v létě 2008 rozsáhlými stavebními pracemi vytvořena moderní školní jídelna a kuchyně. Slouží ke kvalitnímu stravování žáků, zaměstnanců i občanů z Nikolčic.

Stavebními zásahy byla i rekonstrukce WC ve starší části budovy. Renovace se provedla v 1. i 2.patře na podzim roku 2009.

V roce 2012 - 2014 proběhla ve spolupráci s obcí Nikolčice "Modernizace školy "- vybavení tříd inter. tabulemi, celková rekonstrukce PC učebny, učebny HV, jazykové učebny, cvičné kuchyně, žákovských dílen, žákovských šaten, víceúčelového hřiště, zprovoznění nových plynových kotlů ve škole, zateplení budovy ZŠ včetně instalace žaluzií a fasády.Proběhla i celková rekonstrukce veškerých osvětlení v ZŠ a MŠ.

- zvelebení pracovního prostředí pro  pedagogy školy / sborovna -  vymalba, nový nábytek , vybavení ICT pro pedagogy.

- zvelebení prostředí v ŠD Nikolčice  - nový nábytek do školní družiny v ZŠ Nikolčice.

2015 - zapojení školy do projektu " Výzva 51 " -, podpora ICT gramotnosti ( vybavení ICT technikou )

-  zvelebení prostředí v MŠ Nikolčice  - lehárna ( nová lehátka pro děti, šatní skříňky, aj), dále nové dveře na rozdělení tříd, instalace žaluzií v MŠ, vymalba prostor aj. )

2016 - zapojení školy do projektu "Výzva 56 "- podpora čtenářské gramotnosti ( vybavení žákovské knihovny knihami pro 1. - 9. roč., notebooky, čtecími zařízeními pro žáky , sdílení dobrých praxí pro pedagogy v zahraničí, pobytový zájezd žáků do Anglie).

2017 - 2019 - celková rekonstrukce podlah ve třídách a v prostorách ZŠ Nikolčice , výmalba tříd a veškerých prostor školy, signalizační zařízení  do MŠ a ZŠ Nikolčice, videovrátný v prostorách ZŠ a MŠ Nikolčice, Diváky,instalace protipožárních dveří,  nové hlavní vstupní dveře do školy,  apod.

- renovace zábradlí v prostorách školy, zvelebení škoního prostředí / schodiště v rámci projektu " Barevná škola " , dokončení zajištění tříd výškonastavitelným nábytkem pro žáky školy v ZŠ Nikolčice.

- celková rekonstrukce podlah, elektřiny, výmalba 1. a 2.  třídy a veškerých prostor v ZŠ a MŠ Diváky, nový výškonastavitelný nábytek pro žáky školy do tříd  v ZŠ Diváky.

- celková renovace ,výmalba, nový nábytek ve  školní družině v ZŠ a MŠ Diváky, zvelebení prostředí v MŠ Diváky - lehárna ( nová lehátka pro děti, šatní skříňky, soc. zařízení v lehárně v MŠ ).

-  výmalba prostor školní jídelny a kuchyně v ZŠ a MŠ Diváky,  průběžné materiální zabezpečení  ŠJ Diváky a Nikolčice a výdejny MŠ Nikolčice.

-  zvelebení prostředí školní zahrady v MŠ Nikolčice novými herními prvky.

- zvelebení prostor v ZŠ Nikolčice k vytvoření pracovního zázemí pro asistentky pedagoga - kabinet, vytvoření zázemí pro žáky se SVP.

-  vytvoření zázemí pro žáky školy v prostorách haly ZŠ Nikolčice - sedací nábytek pro žáky.

- zvelebení venkovních prostor v areálu školy v rámci projektu " Měsíc zahrad a projektu "72 hodin ".

2019 - 2020

- výmalba prostor MŠ Nikočice, nový nábytek  do tříd pro děti v MŠ Nikolčice( koutky aj. )

-  renovace a nátěry veškerých topných těles v ZŠ Nikolčice,dokončení instalace protipožárních dveří  ve škole.

-   k dosažení lepší kvality ovzduší v MŠ byly zakoupeny do MŠ Nikolčice a MŠ Diváky čističky vzduchu.

2020 - 2021

- zabezpečení ZŠ a MŠ Nikolčice, DIváky  stacionární dezinfekcí.

- podpora  ICT pro pedagogy a žáky v souvislosti se zavedením distanční výuky v ZŠ a MŠ .

- zprovoznění nových webových stránek ZŠ a MŠ Nikolčice.

- celková rekonstrukce tělocvičny v ZŠ Nikolčice.

- rekonstrukce sálu kulturního domu v Divákách. který vužívají žáci 1.a 2.třídy v hodinách Tv.

Základní školu navštěvují žáci z  Nikolčic, Divák, Nového Dvora, Křepic,Šitbořic, Velkých Němčic, Hustopečí, Kurdějova,Vranovic.  V budově v Divákách se vyučují děti 1.a 2. třídy a vzdělávají   děti v divácké mateřské školy. Od třetí třídy se vzdělávají žáci v ZŠ Nikolčice.

polojasno 8 °C 2 °C
středa 20. 3. jasno 10/0 °C
čtvrtek 21. 3. skoro jasno 10/2 °C
pátek 22. 3. oblačno 13/1 °C

Dnes je 19.3.2024

Svátek má Josef

• Mezinárodní den invalidů

Zítra má svátek Světlana

• Světový den frankofonie
  • Světový den divadla pro děti a mládež

Březnové slunce má krátké ruce.

Nenajde-li led Matějova pila, najde Josefova širočina.